Ako transformovať napäté vzťahy medzi oddeleniami na synergickú spoluprácu.
Pravdepodobne ste si už všimli, že vo firmách sa niekedy jednotlivé oddelenia vyhraňujú voči druhým. Hovoria, že „to je ich zodpovednosť“, alebo že „to mali spraviť oni“. Alebo dávajú najavo, že tamtí druhí na tom oddelení nerobia svoju robotu dobre, alebo že sú zbytoční.
Signály môžu byť rôzne. Napríklad to môže vyzerať ako v PRÍBEHU O DEVELOPMENTE A SALESE.
Na oddelení Developmentu boli samí úžasne tvoriví a mimoriadne bystrí experti. Rozumeli svojej práci ako nikto iný. Ich nadhľady prekračovali hranice súčasného vnímania. Presne vedeli, ako veci fungujú teraz a ako môžu v budúcnosti fungovať lepšie. Boli na svoju expertízu hrdí. S tým súviselo aj to, že boli do svojich vecí takí zažratí, že pôsobili ak nepočúvajúci, tvrdohlaví, neprispôsobiví, ba až ješitní a hádaví.
Na oddelení Salesu pracovali fascinujúco dobrí vzťahovci, ktorí vedeli nadviazať kontakt s hocikým a prekĺznuť k osobám, ktoré rozhodovali o budgetoch, zistiť ich potreby a predať im presne to, čo potrebovali. Boli výreční, šarmantní a rýchli. S tým súviselo však aj to, že konali zbrkle a klientom sľúbili aj to, a najmä to, čo bolo podľa developmentu nemožné splniť, alternatívne to bolo pre klientov celkom zbytočné (a verte, že development bol o tom presvedčený).
MY versus ONI
Napätie medzi oddeleniami gradovalo každým kontaktom. Development si myslel o Salese, teda o tých šarmantných a výrečných vzťahovcoch, že sú to neproduktívni hochštapleri a darmožráči. Oddelenie Sales si myslelo o Developmente, teda o tých mimoriadne bystrých expertoch s výnimočnými nadhľadmi, že sú to nepoužiteľní autisti, ktorí nedokážu vidieť klienta. Výsledkom takýchto postojov bolo napätie, hádky a predĺžené doby dodania zákazky.
MY verzus ONI je témou, ktorá sa v rôznych podobách opakuje v každej firme.
- Prečo si vo firme tímy nerozumejú?
- Prečo medzi sebou nespolupracujú?
- Ako to môže byť iné?
- Ako meniť napätie medzi oddeleniami na spoluprácu?
Zaujala vás táto téma?
Aj na tieto otázky je orientovaný tréningový cyklus „VEDIEŤ VIDIEŤ". Pre viac informácií kliknite sem.
« Späť na zoznam článkov
Veronika Lukáčová
psychologička, lektorka, facilitátorka, koučka, spoluautorka projektu Mysliteľňa
Absolventka psychológie s 30-ročnou praxou v HR poradenstve a HR manažmente s nadväzujúcimi certifikačnými výcvikmi v skupinových formách psychokorektívnej práce, facilitácie malých a veľkých skupín, systemického koučingu a systemických konštelácií. Od roku 1993 sa venuje poradenstvu a manažmentu ľudských zdrojov v oblasti merania potenciálu jednotlivcov, diagnostických nástrojov a ich interpretácie, rozvoja jednotlivca a organizácií, ako aj v oblasti tvorby a zavádzania nástrojov riadenia ľudských zdrojov.