Každý v sebe nosíme vlastné vzorce správania, ktoré na prvý pohľad nevidieť.
Som kouč načúvajúci príbehom. Hľadám v nich ukryté vzorce. Je to ako dekódovanie našich životov a vzťahov. A vôbec nezáleží na tom, či je to osobný alebo pracovný život. Tu sú dva konkrétne príklady.
Príbeh o sťahovaní = osobná dilema
Ivona bola v ťažkej životnej situácii. Rodina sa jej pred očami zmenšovala, deti odišli z domu a na ich miesto sa nenásytne prilepil syndróm prázdneho hniezda. Ivona stála som pred rozhodnutím: Presťahovať sa z vysnívaného domu do menšieho bytu, alebo ostať bývať vo veľkom vysnívanom, no aj veľmi prázdnom dome? Alebo sa pustiť do prestavby dedovizne na obľúbenej Orave a usadiť sa tam?
Nepoznala najlepšie riešenie, ale vedela, že akékoľvek rozhodnutie urobí, ovplyvní tým mnohých ľudí a mnohé oblasti svojho života, tak osobného ako i pracovného. Veľmi sa chcela rozhodnúť správne.
Príbeh o odchode z firmy = pracovná dilema
Dať výpoveď, alebo zostať vo firme? Zuzana stála už rok pred týmto rozhodnutím a neustále zvažovala plusy a mínusy medzi zostať a odísť. Bola šéfkou HR oddelenia známej globálnej firmy. Viedla desaťčlenný tím pôsobiaci v 4 krajinách. Vždy vedela, že takáto globálna pozícia je jej "dream job".
Na druhej strane, vo firme sa diali veci, s ktorými sa nedokázala už dlhšie stotožniť. Zakaždým si povedala, že ostane kvôli svojmu tímu a nebude si veci, ktoré sú jej proti srsti, všímať. Bola z toho nervózna a na ľudí, kvôli ktorým tu ostávala, bývala nakoniec veľmi nepríjemná. Aj Zuzana sa chcela rozhodnúť správne.
Spoločný motív
Ivona aj Zuzana sa stretli na našom workshope, zvizualizovali si svoj rozhodovací proces a každá urobila svoje rozhodnutie, na ktorom dokázala trvať, lebo plne rešpektovalo všetky súvislosti jej života.
Ivona ostala bývať vo svojom dome, ktorému vdýchla nový zmysel a do jeho jednotlivých častí vniesla nové funkcie. Najzábavnejšou bolo prerobenie bývalej detstej izby na sklenník plný priesad paradajok a paprík. Robilo ju to šťastnou.
Zuzana si vzala časť svojho tímu a vytvorila si nové podnikanie zamerané na HR outsoursing pre globálnych klientov. Je šťastná. Robí svoju prácu, v ktorej je profesionálka, uplatňuje hodnoty, ktoré sú jej vlastné a nie je nervózna z vecí, ktoré nevie ovplyvniť.
Zaujala vás táto téma?
Vidieť vzorce svojho rozhodovacieho procesu sa naučíte aj v rámci nášho tréningového cyklu „Vedieť vidieť“.
« Späť na zoznam článkov
Veronika Lukáčová
psychologička, lektorka, facilitátorka, koučka, spoluautorka projektu Mysliteľňa
Absolventka psychológie s 30-ročnou praxou v HR poradenstve a HR manažmente s nadväzujúcimi certifikačnými výcvikmi v skupinových formách psychokorektívnej práce, facilitácie malých a veľkých skupín, systemického koučingu a systemických konštelácií. Od roku 1993 sa venuje poradenstvu a manažmentu ľudských zdrojov v oblasti merania potenciálu jednotlivcov, diagnostických nástrojov a ich interpretácie, rozvoja jednotlivca a organizácií, ako aj v oblasti tvorby a zavádzania nástrojov riadenia ľudských zdrojov.