Siemens Healthineers je globálnym poskytovateľom zdravotníckeho vybavenia, riešení a služieb s aktivitami vo viac ako 180 krajinách po celom svete. Celosvetovo zamestnáva približne 71 000 zamestnancov. Skupina je aktívna najmä v oblastiach zobrazovania, diagnostiky, onkologickej starostlivosti a minimálne invazívnych techník rozšírených o digitálnu technológiu a umelú inteligenciu.

Na Slovensku v súčasnosti pre Siemens Healthineers pracuje vyše 1.200 expertov a softvérových špecialistov, ktorí v Bratislave, Žiline a Košiciach vyvíjajú špičkové medicínske prístroje a softvérové riešenia pre produkty skupiny. V roku 2022 rozhodlo globálne vedenie skupiny o presune výroby najmodernejších medicínskych zariadení do výrobného závodu Siemens Healthineers Ultrasound v Košiciach, ktorý poskytne desiatky nových pracovných miest vo výrobe, administratíve, vývoji a výskume.

O našej spolupráci sme sa zhovárali s Antóniou Zemanovou, Siemens Healthcare Team Lead.


Oblasti spolupráce s Mysliteľňou

Východiská

Popíšte v krátkosti východiskový stav pred začiatkom spolupráce s Mysliteľňou.

Začalo to transformačným projektom, ktorý sa realizoval najskôr v Bratislave a ktorý súvisel s určitou dlhodobou nespokojnosťou ľudí. Kolegovia potrebovali príčiny tejto nespokojnosti pomenovať. A zároveň potrebovali zmeniť spôsob myslenia aj vnímania ľudí – preklopiť ich na to, čomu hovoríme „continuous improvement model“.

Tohto projektu sa zúčastnil aj vtedajší šéf nášho košického vývojového centra. On rovnako vnímal, že aj tu v Košiciach v tom čase vrela nejaká nespokojnosť. Ale viete... tak, ako keby tu niečo bublalo pod povrchom. Čiže, pre nás bolo ťažké vôbec ten problém pomenovať. Preto sa týmto projektom inšpiroval a začali sme to riešiť v spolupráci s tou istou poradenskou firmou aj v Košiciach.

 

Dôvody výberu Mysliteľne

Prečo ste si na túto spoluprácu vybrali Veroniku a Borisa z Mysliteľne?

Prvý kontakt s Mysliteľňou vznikol práve počas toho bratislavského projektu, lebo naši kolegovia na ňom spolupracovali s Veronikou a Borisom. Preto sme ich oslovili aj na spoluprácu u nás. Mysliteľňa nám vtedy pomohla odmoderovať kick-off workshop. Jeho výstupom bola iniciatíva skupiny nadšených ľudí, ktorú sme pomenovali „CHMAT“ ako „Change Management Team“.

A o čo išlo? Išlo o to, že firma sa otvorila ľuďom a dala im možnosť prinášať a realizovať nápady. Na chodbe, hneď vedľa manažmentu, sme umiestnili veľkú lepiacu fóliu. A ktokoľvek, kto mal akýkoľvek nápad, ako zlepšiť firmu, ako zlepšiť prostredie, procesy, vzdelávanie, prístup k ľuďom... proste, nápad z akejkoľvek kategórie, tak to tam mohol nalepiť. A tím CHMAT potom tento nápad vzal, ohodnotil jeho prínos a buď ho implementoval, alebo, ak to nebolo možné, odkomunikoval do firmy, prečo sa implementovať nedá.

 

Priebeh spolupráce

V akých oblastiach ste s Mysliteľňou spolupracovali, resp. spolupracujete?

Spolupráca s Mysliteľňou sa odvíjala, a stále pokračuje, v dvoch oblastiach. Jednou bol už zmienený transformačný projekt (na základe ktorého vznikol tím CHMAT). Mysliteľňa nám pomohla uchopiť celý projekt – pomohli nám sformulovať jeho koncept a aj to, ako ho chceme robiť. A v jeho priebehu nám pomáhali facilitovať hodnotiace workshopy v zmysle retrospektívy – ako sa nám darí, ako postupujeme, akú hodnotu vytvárame, ako chceme pokračovať.

Tou druhou oblasťou je naša spolupráca s Mysliteľňou na rôznych soft skills tréningoch. A túto časť sme robili tak, že sme si buď vybrali niečo, čo mala Mysliteľňa k dispozícii vo svojom portfóliu, alebo, a toto mi príde ešte o úroveň lepšie, pomenovali sme Veronike, že toto a toto sú problémy, ktoré dnes vidíme v takom a takom tíme a potrebujeme urobiť na mieru ušité soft skill školenie pre tento tím. A toto malo pre nás ešte vyššiu pridanú hodnotu, lebo ten tréning bol ušitý presne na potreby toho konkrétneho tímu.

Rada by som spomenula aj workshopy o vyhorení, ktoré pre nás pripravila taktiež Mysliteľňa. Veľmi nám pomohli hlavne v časoch Covidu. Vyhorenie síce nespôsobil iba Covid, ale práve v tomto období nám ľudia padali do vyhorenia. Covid totiž vytvoril ideálne pracovné prostredie pre IT vývojárov. Introvertné povahy, ktoré títo ľudia často majú, tomu hrajú do karát. Keď týchto ľudí izolujeme, keď sa môžu sústrediť na prácu, keď nie sú rušení, keď nie sú vystavení sociálnym interakciám viac, ako je im to príjemné… A táto izolácia, v kombinácii s ich povahami, spôsobila ich vyhorenie. Toto bola aj pre nás nová skúsenosť. Častokrát tam išli ľudia s tým, že možno len manažér cítil, že to tak je. Súčasťou workshopov bolo, že si ľudia najskôr potrebovali uvedomiť, že majú problém. Bez toho tá zmena nemôže nastať. A potom sme sa zamerali na to, nájsť motivátor – to, z čoho bude človek čerpať energiu. A zároveň identifikovať veci, ktoré človeku energiu odsávajú.

 

Dosiahnuté výsledky

Ako hodnotíte vašu doterajšiu spoluprácu s Mysliteľňou?

Ľudí v Mysliteľni považujem určite za flexibilných, to áno. Vnímam aj to, že sú veľmi agilní. A naozaj, aj keď si vyberieme školenie, ktoré už majú v portfóliu, tak ho s Veronikou vieme doladiť na naše podmienky. Vždy mi dvihne mobil. Ak nemôže, zavolá mi späť. Pobavíme sa, poradí, dohodneme sa. Ak školenie potrebujeme osobne, dohodneme si termín, kedy sa stretneme. Ak ho potrebujeme online, alebo ho potrebujeme rozbiť na 4 rôzne dni, vždy nájdeme riešenie. A čo je super, nám sa požiadavky v práci častokrát zmenia tak, že to potrebujeme preložiť, ale vždy sa vieme dohodnúť, aby to vyhovovalo našim ľuďom. V tomto sú naozaj veľmi ústretoví.

Tiež oceňujem, že som zatiaľ vždy dostala, čo som potrebovala, ak mi šili školenie na mieru pre nejakých ľudí. Vidíme to aj na hodnoteniach zrealizovaných školení, pretože u nás vo firme sa pozeráme na efekt školenia aj s odstupom času, čo to školenie naozaj ľuďom dá. Spätnú väzbu zisťujeme jednak ihneď po školení, a potom s odstupom času robíme taký klasický smajlíkovský dotazník. A rovnako sa pýtame manažérov, keď ľudia absolvujú školenie, či nastala nejaká zmena v ich praxi. Vrátim sa aj k tomu projektu o vyhorení. Vtedy sme požiadali Veroniku z Mysliteľne, aby použila rovnakú hodnotiacu metodiku pred tréningom aj po polroku, aby sme mali dáta, ktoré budú jednoducho porovnateľné. A výsledky naozaj ukázali, že je tam zlepšenie.

Prínosy spolupráce s Mysliteľňou

A v čom vidíte najväčšie prínosy spolupráce s Veronikou a Borisom?

V tom, že my nemáme vo firme odborníkov, ktorí by mali naozaj čas a priestor držať krok s trendami vzdelávania. Sme mat-tech firma s profilmi ľudí, z ktorých má väčšina vyslovene technické vzdelanie. A máme nejakú špecifickú povahu, ktorá z nás robí práve tých dobrých technikov. Práve vďaka tejto povahe sme dobrí technickí experti.

A Mysliteľňa nám do toho dopĺňa ľudskosť, aby sme rástli aj po osobnostnej stránke. Lebo my, ako technicky zmýšľajúci ľudia, nemusíme byť schopní to dobre podporiť. Ale rozumieme tomu, že ak do tohto rozvoja bude zasahovať neodborník, tak ten výsledný efekt môže byť negatívny. Skrátka, že môžeme napáchať viac škody ako osohu. Takže toto je určite najväčší prínos Mysliteľne – že nám vo firme dopĺňa vzdelávanie tak, aby sme sa stali naozaj komplexnými osobnosťami.

Prečítali ste si krátenú verziu rozhovoru.
Antóniu Zemanovú, Team Lead zo spoločnosti Siemens Healthineers Slovensko, za Mysliteľňu vyspovedala v apríli 2024 Erika Liptáková.

Aj vaša firma prechádza transformáciou?

Ozvite sa nám, radi za vami prídeme. O tomto projekte sa s vami porozprávame podrobnejšie a v prípade záujmu vám pripravíme nezáväznú ponuku na mieru.

Požiadať o stretnutie

Pre koho ešte pracujeme

Naše služby v oblasti rozvoja ľudských zdrojov využilo za 30 rokov mnoho firemných klientov. Pozrite si aj ďalšie príbehy firiem a zistite, na akých projektoch riadenia a rozvoja ľudských zdrojov sme u týchto klientov mali možnosť pracovať.

Čo vás z našich referencií zaujalo?

O ktorom projekte sa chcete dozvedieť viac?
Ozvite sa a dohodnite si s nami nezáväznú konzultáciu. Pomáhame napredovať firmám, tímom i jednotlivcom. Radi pomôžeme aj vám.