Lyreco CE, SE
Zážitok z kontinuálneho rozvoja lídrov na všetkých úrovniach.
Príbeh o budovaní spolupráce a hlbokých osobných uvedomení.
Spoločnosť Lyreco je globálnym hráčom a súčasne šťukou na lokálnom trhu. Má úplne všetko pre každú firemnú kanceláriu. Z Pezinka riadi 4 krajiny zakódované v skratke CASH (Česko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko).
Lyreco zaisťuje, aby jeho zákazníkom bola poskytnutá všetka potrebná podpora, odborné poradenstvo, pomoc aj vhodné riešenia. Stavia na ľudskej blízkosti, angažovanosti a odbornosti spolu so svojim centrom zákazníckej spokojnosti s obchodnými poradcami, pracovníkmi zákazníckeho servisu, logistickými operátormi a dodávateľskými tímami.
O našej spolupráci sme sa zhovárali s Petrou Májovou, People & Culture Manager Lyreco CEE.
Ako by ste popísali situáciu a potreby vo vašej firme pred začiatkom spolupráce s Mysliteľňou?
Historicky sme našu firmu rozbiehali úplne na zelenej lúke. V roku 2006 nás bolo nejakých 8 a dnes nás je 370. Vzhľadom na to, že firma sa rozvíjala aj personálne, vznikali väčšie aj menšie tímy a každý tím mal aj svojho lídra. Títo lídri, bez ohľadu na to, na akej pozícii riadenia boli a akí počet ľudí mali pod sebou, potrebovali rásť. A my sme potrebovali do toho dostať nejaký systém. Ako sa firma zväčšovala a už jej nepostačoval ad hoc rozvoj, bolo potrebné venovať sa rozvoju výrazne koncepčnejšie.
Prečo ste si na túto spoluprácu zvolili práve Veroniku a Borisa z Mysliteľne?
S Mysliteľňou sa nám naozaj podarilo pristúpiť k rozvoju koncepčne. Začalo to tak, že sme si najprv spolu vyskúšali menšie čiastkové programy a postupne sme došli k tomu, že cítime potrebu definovať lokálny kompetenčný model.
Aj keď sme súčasťou globálnej skupiny, chceli sme mať kompetenčný model pre našich lídrov na základe našej lokálnej situácie, potrieb a kultúry, ktorá je špecifická. Následne sme naň nadviazali vytváraním manažérskych rozvojových programov, šitých nám na mieru.
V akých oblastiach ste s Mysliteľňou spolupracovali, resp. spolupracujete?
V úvode sme spolupracovali na tvorbe kompetenčného modelu. Bolo to vo forme špecializovaných workshopov so stredným a vyšším manažmentom. V ich rámci spolu definovali najvýznamnejšie kompetencie, ktorými by mal disponovať náš každý manažér. To bol prvý a základný krok, facilitovaný Mysliteľňou. Následne, aj na základe takto definovaných kompetencií, sme spolu tvorili rôznorodé manažérske rozvojové programy pre odlišné úrovne zrelosti lídrov v 3 cykloch. Prvý sme nazvali Manažérska akadémia Lyreco 2.0.
O niečo neskôr sme sa začali zameriavať na hlboké sebapoznanie našich lídrov, na ich dôslednú prácu so zrelosťou a na ich systemický leadership.
Čo sa vám spoločne podarilo?
Celková spokojnosť s dodanými tréningami, overená u zamestnancov, je na vysokej úrovni. Úplne konkrétne, určite vnímame ešte vyššiu zrelosť u manažérov, pretože vlastne všetky tie programy veľmi intenzívne pracujú práve so zrelosťou jednotlivca a teda aj zrelosťou jeho leadershipu.
Zároveň spolupráca medzi tímami a aj medzi účastníkmi rozvoja z rôznych tímov sa zlepšila. Jednotlivé skupiny máme tak vyskladané, aby tam neboli len tí ľudia, ktorí denno-denne spolupracujú, ale aby to bolo naozaj naprieč firmou a oddeleniami. A v neposlednom rade, môžeme sa oprieť o čísla. Pravidelne robíme prieskum spokojnosti a angažovanosti zamestnancov a v rámci neho nám práve spokojnosť ľudí so svojím manažérom vychádza vysoko nad európsky priemer. Takže aj tieto kvantitatívne výsledky potvrdzujú prínos rozvoja, ktorý robíme. Tým, že riadime 4 krajiny, profitujeme z toho na Slovensku, v Čechách, Maďarsku a Rakúsku.
S Mysliteľňou rozvíjame aj level senior manažment tímu. Tam máme aj kolegu z Maďarska, takže Mysliteľňa nám vedie programy pre nás aj v angličtine.
A v čom vidíte najväčšie prínosy spolupráce s Veronikou a Borisom?
Z celkového pohľadu, my sme taká pomerne neformálna firemná kultúra, a spôsob, akým Veronika a Boris rozvojové programy vedú, skutočne oslovujú vzťahy medzi kolegami. Nechcem z toho robiť nejakú "krajinu zázrakov", ale takýto rozvoj prispieva naozaj k tomu, že naše vzťahy sú ešte hlbšie.
Keďže na tréningoch pracujeme so sebapoznaním, tak ideme naozaj do veľmi osobných tém. Samozrejme, že do tej miery, ako je to ľuďom v danej skupine príjemné.
Naozaj vidíte na ľuďoch, hlavne tých, čo v skupinách spolu fungujú, že spolupráca medzi nimi sa dostala znovu ešte na iný level. A sú spokojní tiež s tým, že sme sa vždy vzdelávaniu venovali a že sme si prešli rôznymi programami. A tieto programy Mysliteľne sú naozaj inšpiratívne a originálne vystavané a to ľudia oceňujú.
Určite je prínosom týchto tréningov, že ľudia vlastne prídu na to, že každý z nás je len človek, ktorý má svoj príbeh, ktorý nesie nejaký svoj batôžtek svojich starostí. Tým pádom sa nám darí dosiahnuť, že niektoré veci prestanú brať tak osobne a lepšie chápu svoje potreby aj potreby druhých. Minimalizujú sa konflikty, teda presne tie veci, ktoré sa v bežnej operatíve stávajú.
Podstatný je vysoký stupeň dôvery. Veľmi špecificky pristupujeme napríklad k 360 stupňovému hodnoteniu. Výrazne berieme ohľad na dôvernosť a diskrétnosť. Anonymita vstupov je absolútne zaručená aj voči mne (a čo viem, že nie všade to musí byť úplne štandardom), ale teda v tomto sú v Mysliteľni určite tiež profíci ... Vysoký stupeň dôvery je vždy, samozrejme, dôležitým pilierom spolupráce.
Potom tu sú nejaké oblasti, ktoré vieme, že ich vedia samozrejme ešte lepšie vyhodnotiť ako nestranní pozorovatelia.
No a v neposlednom rade je to aj ich flexibilita. Samozrejme, že každý konkrétny program má nejaké svoje "chute", čo sa tam asi deje a čo je jeho obsahom. Ale niekedy potrebujeme pracovať s tým, čo tím potrebuje aktuálne. Vtedy ten program prispôsobíme, aby sme sa stihli venovať tomu, čo práve potrebujeme. Je to veľa o našej spoločnej tvorbe.
Veľmi dobre funguje kombinácia Veroniky s Borisom, kombinácia mužského a ženského elementu, racionálneho a skôr emocionálnejšieho pohľadu na veci. A tým, že sa to pekne strieda a dopĺňa, tak to dobre funguje aj v Mysliteľňových programoch.
Sebapoznanie je široká téma a niektoré, nazvime to, techniky alebo aj teórie k tejto téme, môžu byť vnímané až na naozaj "ezoterickej" hranici. Ale Mysliteľňa to vie pretaviť do biznis jazyka, lebo rozumie biznisu a dokáže s tým pracovať vo firmách úplne prirodzene a racionálne - aby sa s tým vedeli v skupinách stotožniť napriek - tomu, že to nie je tabuľka a že to je "iná šálka kávy".
Je dobré spomenúť aj to, že u niektorých účastníkov pozorujeme viditeľný vývoj, keďže programy sú roztiahnuté čase. Nerobíme dvoj alebo trojdňový tréning, ale rozdeľujeme to na také tie "nugetky – relácie". A niektorí mi povedali až na konci, že tak ten 1. modul alebo 1. blok bol „fúha“ - že spätne to pochopili a dokonca aj pochválili.
Prečítali ste si krátenú verziu rozhovoru.
Petru Májovú, People & Culture manager Lyreco CEE za Mysliteľňu vyspovedala v roku 2024 Erika Liptáková.
Ozvite sa nám, radi za vami prídeme. O tomto projekte sa s vami porozprávame podrobnejšie a v prípade záujmu vám pripravíme nezáväznú ponuku na mieru.