Myslím, teda som – myslím a také mám výsledky
Naše chápanie sveta sa tvorí v našej hlave, a práve schopnosti nášho myslenia z nás robia úspešných.
Svet okolo nás prechádza zmenou, a zmenou, a zmenou ... stále rýchlejšie a rýchlejšie. Potrebujeme rýchlejšie analyzovať, dedukovať, rozhodovať, nachádzať riešenia, inovovať a voliť správne cesty. Naše chápanie sveta sa tvorí v našej hlave a práve schopnosti nášho myslenia z nás robia úspešných alebo tých druhých.
Predstavte si, že práve s kolegami pracujete na vyriešení komplexného problému. K tomu, aby ste napredovali v súlade s časovým plánom, potrebujete nájsť riešenie a rozhodnúť o jeho implementácii. A práve na schopnosti myslenia vášho tímu závisí, či vás navrhnuté riešenie dovedie k úspechu.
Dva prístupy - dva výsledky
BUĎ
sa sústreďujete na minulosť, keď to bolo ľahšie, nevidíte príležitosti a považujete problém nad vaše sily.
Prístup vášho tímu:
Opakovane diskutujete, ako sa v minulosti podobné problémy riešili, a že to bolo oveľa jednoduchšie. Diskusia sa často obráti k tomu, že problém je veľmi komplexný a pochybujete, že ho dokážete vyriešiť. Vytvoríte niekoľko návrhov možných riešení, ale nedokážete vyhodnotiť ich prínos a navrhnúť realistický plán implementácie. Nedarí sa vám zhodnúť na žiadnom z navrhovaných riešení, preto rozhodnutie a implementáciu odkladáte.
Možný výsledok:
Neriešený problém časom narastá a začína ovplyvňovať aj ostatné oblasti práce. Spôsobuje nespokojnosť ako zamestnancov, tak aj zákazníkov. Ďalšie zotrvávanie v tejto situácii môže spôsobiť ich odchod.
ALEBO
ste rozložili problém na menšie časti, našli ste jadro problému, prediskutovali príležitosti a určili si kritické parametre výsledného riešenia.
Prístup vášho tímu:
Diskutujete o možných riešeniach. Nezdržujete sa tými, ktoré nenapĺňajú väčšinu kritických parametrov. Implementáciu ste si naplánovali z postupnosti krokov a ste schopní robiť rýchle a kvalitné rozhodnutia.
Možný výsledok:
Implementované riešenie vyriešilo problém a tiež adresovalo niekoľko príležitostí, čím ste zlepšili pracovné prostredie vašich zamestnancov a tiež získali konkurenčnú výhodu.
Pamätajte, vždy máme na výber, či vyladíme svoje myslenie na rastúce, pružné a orientované na riešenia, alebo sa stane stagnujúcim a orientovaným na minulosť a hľadanie problémov.
- Ako zlepšovať vlastné kritické myslenie a ako ho aplikovať v každodennom živote?
- Ako identifikovať a prekonávať kognitívne skreslenia, ktoré ovplyvňujú naše rozhodovanie a vnímanie?
- Aké sú najefektívnejšie metódy rozvoja kreatívneho a invenčného myslenia?
- Akú úlohu zohráva sebakritika a sebareflexia v procese zlepšovania vlastného myslenia a ako ich posilňovať?
Zaujala vás táto téma?
Vzorce a spôsoby myslenia sa dajú rozvíjať a zlepšovať. Príďte si to vyskúšať do Mysliteľne počas podujatia Advent 2022 alebo sa rovno prihláste na naše rozvojovo-tréningové programy na www.myslitelna.sk.
« Späť na zoznam článkov