Kollárova 17, 917 01 Trnava info@myslitelna.sk +421 905 860 858

Môj leadership s Harrym I.

Boris | 10.06.2020 | 4 min.

Úplne na začiatok musím priznať, že Harry nie je človek. Je to to, čo...

Úplne na začiatok musím priznať, že Harry nie je človek. Je to to, čo s bázňou niekedy nazývame SAO (stredoázijský ovčiak) alebo CASD (Central Asian Shepperd Dog). Obluda s veľkým pyskom, ostrými zubami a neskutočnou silou. Otázka, čo má takýto veľký a huňatý tvor spoločné s mojim leadeshipom je úplne namieste. Zatiaľ. Vysvetlím.

Treba najprv povedať, že som sa významnú časť môjho života bál psov – akéhokoľvek psa. Bol nepredvídateľný, rýchly, podľa mňa nebezpečný a zvyčajne aj dosť zvedavý (neviem na čo...) – slovom, pre mňa neznámy a nepochopiteľný. Netuším, z čoho to pochádzalo, ale môj stret (aj vzdialený) s akýmkoľvek psom sa rovnal výraznému stresu a kardiologickej záťaži. A dnes mám doma kríženca SAO...

Všetko v živote si vraj treba zaslúžiť a Harry nie je môj prvý pes – je druhý v poradí (systemicky dôležité ? - neviem). Je polovičným krížencom SAO. Aj to stačí. Pre tých, ktorí nepoznajú tento druh, trochu priblížim.

Stáročia na ázijských stepiach plných iných predátorov vrátane vlkov a medveďov znamenajú, ako tomu v manažmente hovoríme, challenge. Challenge, ktorý týchto psov naučil pozorovať, nebáť sa ísť do akcie – podotýkam, že veľmi autonómne, v momente sa rozhodovať a konať. A zároveň, napríklad, neplytvať silami, venovať sa tomu, čo má skutočný význam, a mať tak trochu odstup. Odstup znamená svoj priestor, teritórium, názor a výber, komu a akú pozornosť venujem. Nepodplatiteľný, neskutočne verný a oddaný. Tomu, koho si vyvolí za PÁNA.

Byť pánom znamená viesť. Viesť zmysluplne, efektívne, pozorne, jasne a zrozumiteľne a zároveň presne a prísne. Dôsledne. Bez výnimiek, ktoré budú bez milosti použité nabudúce v opačnom smere. Prípomína vám to niečo?

Byť pánom nie je zadarmo. Je to plne zaslúžené. Konzistentnosťou, integritou a spravodlivosťou. Z toho rastie dôvera. Dôvera, ktorá sa vidí v očiach, cíti na čumáku a na s dôverou odkrytom hrdle (vzájomne). Predvídateľnosť pána a jeho zrozumiteľnosť je podmienkou, aby sme ladili a šli jedným smerom. Ak neviem kade, počká. Ak idem cik-cak, ide za mnou. Ale, ak robím nezmysly, bude ma pozorovať a pridá sa až, keď mu to bude dávať jeho zmysel. Dáva to zmysel vám?

Ako toto rozprávanie súvisí s leadershipom? Snáď to postupne objasním v ďalších pokračovaniach pre tých, ktorí ten tenký, slabo viditeľný, ale pevne spájajúci silón ešte nevidia.

Mať SAO/CASD je zážitok. Na celý život. A zo svojej skúsenosti môžem povedať, že to mení vnímanie pozície "vodcu" – po anglicky a manažérsky "lídra". Výrazne. A trvalo.

Vidieť svoj leadership štýl a svoje preferencie a naučiť sa, ako pracovať s dôverou a motiváciou, môžete na letnom tréningu Reštart manažéra - riešenia pre novú realitu (6.7.- 10.7.2020)

#leadership #motivacia #dovera #akoviestdruhych


« Späť na zoznam článkov
  Mysliteľňa, Kollárova 17, 917 01 Trnava
  info@myslitelna.sk
  +421 905 860 858

projekt vznikol v spolupráci so spoločnosťami www.all4net.sk, dododobrik.prosite.com a www.mannacatering.sk

Zásady ochrany osobných údajov   Obchodné podmienky